ząbkowanie u dzieci
Zdrowie

Czy żele na ząbkowanie są bezpieczne?

Ząbkowanie to straszny kłopot. Wydaje się, że trwa wiecznie; pierwsze zęby dziecka mogą pojawić się już w 3 miesiącu życia i wypełniać się aż do 3 roku życia.

Patrzenie na ból dziecka może być bolesne, a jeśli przed trzecimi urodzinami dziecka pojawi się 20 zębów, ząbkowanie może być męczącym, prawie ciągłym wydarzeniem.

Dla wielu rodziców naturalną koleją rzeczy jest sięgnięcie po żel na ząbkowanie, który zawiera środek znieczulający, aby posmarować nim rozpalone dziąsła. Choć może to być kuszące, by znieczulić ból (i zmniejszyć łzy), wyjaśnimy, dlaczego żele na ząbkowanie są nie tylko nieskuteczne, ale i potencjalnie szkodliwe.

Czy to ząbkowanie?

Co ciekawe, wiele objawów ząbkowania znanych od dawna nie ma już zastosowania, co może utrudniać diagnozowanie ząbkowania. Na przykład Amerykańskie Stowarzyszenie Stomatologiczne (ADA) nie uważa gorączki, biegunki ani wysypki za objawy ząbkowania, ale radzi rodzicom, by szukali następujących objawów:

  • Burzliwość.
  • Problemy z zasypianiem.
  • Drażliwość.
  • Utrata apetytu.
  • Zwiększone ślinienie się.

Nie przypadkiem są to również wyznaczniki wszystkich zachowań dziecka w czasie i przestrzeni. Najłatwiejszym sposobem stwierdzenia, czy dziecko ząbkuje, jest delikatne dotknięcie jego dziąseł w poszukiwaniu wyrastającego zęba.

Czy żele na ząbkowanie dla dzieci są bezpieczne?

Aktywnym składnikiem wielu dostępnych bez recepty żeli na ząbkowanie jest benzokaina, środek miejscowo znieczulający.

Stosowanie benzokainy w żelach do stosowania miejscowego na ząbkowanie może prowadzić do poważnego – i potencjalnie śmiertelnego – stanu zwanego methemoglobinemią, który powoduje, że krew przenosi mniej tlenu.

Objawy, które mogą pojawić się w ciągu kilku minut lub do 2 godzin po użyciu, to:

  • Blada, szara lub niebieska skóra, wargi i łożyska paznokci.
  • Problemy z oddychaniem.
  • Zmęczenie.
  • Ból głowy.
  • Przyspieszone bicie serca.

To samo dotyczy lidokainy, innego środka znieczulającego występującego w żelach na ząbkowanie. W rzeczywistości lidokaina jest znacznie silniejsza; większość produktów wymaga jedynie 2% lidokainy w porównaniu z 20% benzokainą. Żywności i Leków (FDA) ostrzegła rodziców w 2014 roku, że lidokaina nie powinna być stosowana u niemowląt i małych dzieci w celu łagodzenia bólu związanego z ząbkowaniem.

FDA twierdzi, że ryzyko związane z lidokainą jest większe niż korzyści dla małych dzieci i otrzymała 22 raporty o „poważnych działaniach niepożądanych”, w tym o sześciu zgonach i 11 hospitalizacjach.

Ponadto żele na ząbkowanie mogą utrudniać niemowlętom połykanie, zwiększając ryzyko zadławienia się lub wdychania pokarmu. Produkty te zostały ostatecznie zakazane przez FDA w maju 2018 roku dla dzieci poniżej drugiego roku życia.

Czy homeopatyczne żele na ząbkowanie są bezpieczne?

żele na ząbkowanie

W przeszłości leki sprzedawane jako „homeopatyczne” były uważane za bezpieczne, o ile rodzice sprawdzali składniki na etykiecie i konsultowali się z pediatrą przed podaniem ich dziecku.

Ściśle rzecz biorąc, termin „homeopatyczny” odnosi się do środka zawierającego niewielką, rozcieńczoną ilość substancji naturalnej, która ma właściwości lecznicze.

Na przykład wiele „homeopatycznych” żeli na ząbkowanie zawiera nieuregulowaną formę belladonny, toksycznej rośliny, która może być potencjalnie niebezpieczna i powodować problemy z sercem i senność.

We wrześniu 2016 roku FDA oficjalnie odradziła stosowanie jakichkolwiek homeopatycznych żeli na ząbkowanie, twierdząc, że mogą one stanowić zagrożenie dla niemowląt i innych dzieci.

Możliwość komentowania Czy żele na ząbkowanie są bezpieczne? została wyłączona