Dysplazja stawów biodrowych u niemowląt
Zdrowie

Dysplazja stawów biodrowych u niemowląt

Czy chcesz nosić swoje dziecko, ale przerażają cię historie o dysplazji stawów biodrowych u dzieci?

Jako rodzice chcemy, żeby nasze dzieci żyły doskonale, bez konieczności przeprowadzania operacji czy używania sprzętu medycznego. Jednak niektóre dzieci kończą z dysplazją stawów biodrowych i choć często można temu zapobiec, w niektórych przypadkach nie da się tego uniknąć.

Omówmy, czym jest dysplazja stawów biodrowych u dzieci, jak jej zapobiegać i co możesz zrobić, aby ją leczyć, jeśli już wystąpi.

Co to jest dziecięca dysplazja bioder?

Dysplazja stawów biodrowych u niemowląt to niedorozwój kości biodrowych. Może to prowadzić do tego, że stawy biodrowe są koślawe lub łatwo ulegają zwichnięciu. Może wystąpić w jednym lub obu biodrach dziecka.

Biodro jest stawem kulistym, który rozwija się, gdy dziecko jest jeszcze w macicy, a następnie rozwija się we wczesnym dzieciństwie. U noworodka staw biodrowy składa się głównie z chrząstki, która przez pierwszy rok życia jest zastępowana przez kość.

Zazwyczaj kula rośnie szybciej niż panewka, dzięki czemu jej część znajduje się wewnątrz panewki. Jednak w przypadku dysplazji stawu biodrowego u niemowląt panewka jest niedorozwinięta, więc kulka nie może się w niej umocować. W rezultacie biodro jest podatne na zwichnięcie i może powodować więcej problemów w przyszłości.

Przyczyny dysplazji bioder u niemowląt

Dokładne przyczyny dysplazji stawów biodrowych u niemowląt nie są znane, ale wiadomo, że dziecko może się z nią urodzić lub rozwinąć ją w wieku niemowlęcym. Istnieje jednak kilka czynników, które zwiększają prawdopodobieństwo jej wystąpienia.

Genetyka

Istnieje kilka powiązań genetycznych z tym schorzeniem. Na przykład, jeśli jedno dziecko w rodzinie miało dysplazję stawów biodrowych u niemowląt, istnieje szansa, że kolejne będzie ją miało. Ponadto, jeśli jedno z rodziców cierpiało na tę chorobę jako niemowlę, szanse na jej wystąpienie u ich dzieci wzrastają do jednego na osiem. Dziewczynki są bardziej narażone na dysplazję stawów biodrowych niż chłopcy.

Prawdopodobieństwo to wzrasta do jednego na trzy, jeśli rodzic cierpiał na tę chorobę i miał już dziecko z dysplazją stawu biodrowego.

Pozycja w macicy

Sposób, w jaki dziecko siedzi w macicy, również może mieć wpływ na rozwój tego problemu. Niektóre pozycje mogą powodować nacisk na biodra dziecka, rozciągać więzadła i zwiększać prawdopodobieństwo rozwoju choroby.

Normalna pozycja w macicy bardziej obciąża lewe biodro niż prawe. Uważa się, że to właśnie z tego powodu lewe biodro jest częściej dotknięte chorobą. Na dysplazję stawów biodrowych bardziej narażone są również dzieci urodzone w pozycji leżącej, dzieci z kręczem szyi oraz dzieci z deformacjami stóp.

Niektórzy uważają, że zmiany hormonalne zachodzące pod koniec ciąży, które rozluźniają więzadła matki, aby ułatwić poród, mogą również rozluźnić więzadła dziecka.

Nosidełka

Nosidełka mogą powodować u dziecka dysplazję stawów biodrowych, jeśli nie utrzymują jego bioder w prawidłowej pozycji.

Na przykład niektóre nosidełka są wąskie w kroku i pozwalają nóżkom dziecka zwisać w dół. To obciąża biodra dziecka i może powodować dysplazję. Nosidełko może również powodować dysplazję bioder, jeśli nie ułożysz dziecka w prawidłowej pozycji.

Foteliki samochodowe

Foteliki samochodowe mogą przyczynić się do tego problemu ze względu na sposób, w jaki utrzymują dziecko w pozycji. Wąski fotelik samochodowy nie daje miejsca na rozłożenie bioder dziecka.

Otulanie dziecka

Otulanie dziecka może być wspaniałym narzędziem, które pomoże mu się zrelaksować i odpocząć. Jednak zbyt ciasne zawijanie dziecka, aż do momentu, gdy jego nóżki nie mają miejsca na rozłożenie, może zwiększyć ryzyko dysplazji stawów biodrowych.

Zapobieganie dysplazji bioder u niemowląt

Dysplazja biodrowa

Chociaż nie ma sposobu, aby zapobiec dysplazji stawów biodrowych u dziecka, możesz zmniejszyć prawdopodobieństwo jej wystąpienia, stosując odpowiednie techniki podczas noszenia dziecka w nosidełku lub w chuście oraz używając fotelika samochodowego zaprojektowanego tak, aby zapobiec temu schorzeniu.

  • Jeśli chodzi o nosidełko miękkie lub mei tai, używaj takiego, które jest szerokie w kroku i umożliwia dziecku ułożenie bioder i kolan w kształcie litery M, przy czym kolana są ustawione pod kątem nieco powyżej stawów biodrowych. W ten sposób podtrzymujesz nogi dziecka od bioder do stawów kolanowych.
  • Umieszczając dziecko w chuście, nie kładź go w pozycji leżącej z nogami złączonymi razem. Zamiast tego każ mu siedzieć w pozycji siedzącej, z biodrami rozłożonymi wokół Ciebie, aby zapewnić mu stabilność. Takie metody wywierają mniejszy nacisk na stawy i zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia dysplazji.
  • Wybieraj szerokie foteliki samochodowe, w których nóżki dziecka mogą się rozłożyć. Wąskie siedzenie uniemożliwia rozłożenie nóżek i powoduje niepotrzebny nacisk na stawy biodrowe.
  • Kiedy zawijasz dziecko w kołderkę, nie ściskaj jego nóżek mocno do siebie. Zamiast tego pozostaw wystarczająco dużo miejsca, aby nóżki mogły się rozłożyć i lekko zgiąć w biodrach.
    Nie musisz się obawiać, że chusta się rozwiąże – możesz dobrze zabezpieczyć rączki dziecka, a nóżki będą miały więcej miejsca. Pozwolenie na swobodne zgięcie bioder dziecka spowoduje mniejsze obciążenie stawów.
  • Wreszcie, jeżeli Twoje dziecko ma predyspozycje do tego stanu, wynikające z genetyki lub położenia wewnątrzmacicznego, porozmawiaj z lekarzem, aby sprawdzić, czy dobrym rozwiązaniem byłoby potrójne pieluchowanie. – Metoda ta polega na noszeniu kilku pieluch jednocześnie, aby utrzymać biodra w pozycji żabki. Możesz też zwinąć pieluchy materiałowe między nogami dziecka, aby utrzymać biodra w optymalnej pozycji.
Możliwość komentowania Dysplazja stawów biodrowych u niemowląt została wyłączona