Jak myć włosy noworodka
Poradniki

Jak myć włosy noworodka?

Wiele nowych mam zastanawia się, kiedy i jak myć włosy noworodka. Być może słyszałaś, że dzieci nie lubią kąpieli i mycia włosów, więc możesz się spodziewać, że będzie to bolesne dla was obu.

Jako mamy możemy utożsamiać się z tymi uczuciami. Dlatego stworzyliśmy ten obszerny przewodnik, aby pomóc ci podzielić ten proces na proste kroki, które łatwo wykonać.

Omówimy też, kiedy należy zacząć myć włosy dziecka i jak często należy sięgać po szampon.

Dzięki naszym prostym wskazówkom i radom naszego zespołu medycznego w krótkim czasie staniesz się profesjonalistką w myciu dziecięcych włosów. Może się nawet okazać, że będziesz z niecierpliwością czekać na noc mycia włosów, bo może to być słodki czas budowania więzi z dzieckiem.

Kiedy mogę zacząć myć włosy dziecka?

Możesz umyć włosy dziecka zaraz po urodzeniu. W szpitalu pielęgniarka często robi dziecku pierwszą kąpiel, aby oczyścić skórę przed ubraniem go.

Wiele mam waha się, czy umyć dziecku włosy po raz pierwszy – wiem, że tak było. Jednak dzięki kilku poradom i wskazówkom szybko przekonasz się, że nie ma się czym stresować.

Noworodki nie potrzebują kąpieli każdego dnia. Wystarczy umyć ich włosy raz lub dwa razy w tygodniu. Nawet jeśli Twoje dziecko nie ma zbyt wielu włosów, nadal ważne jest delikatne mycie skóry głowy, aby usunąć nadmiar oleju.

Jeśli czujesz, że włosy dziecka potrzebują małego oczyszczenia, możesz po prostu użyć ściereczki i wody. Zmocz ściereczkę i wykręć ją, a następnie delikatnie przetrzyj włosy dziecka. To powinno wystarczyć do następnej sesji mycia włosów.

Czy regularne mycie może pomóc?

Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt, bardziej znane jako kołyska, to stan podobny do łupieżu, który pojawia się u wielu dzieci. Nie jest ono ani szkodliwe, ani zaraźliwe, a jego wygląd może bardziej przeszkadzać tobie niż dziecku.

Przyczyny powstawania kołysek nie są dokładnie znane. Niektóre badania sugerują, że jest ona spowodowana hormonami, które przepływają przez dziecko i matkę przed narodzinami. Hormony te mogą powodować nadprodukcję sebum, które znajduje się w gruczołach natłuszczających.

Inni twierdzą, że winny jest drożdżak zwany „Malassezia”. Malassezia naturalnie rozwija się w łoju wraz z innymi mikrobami. Niektórzy pediatrzy stosują z tego powodu serum przeciwgrzybicze. AAP zawiera dodatkowe porady dotyczące czapeczki na kołysce.

Wielu lekarzy zaleca regularne mycie włosów i skóry głowy dziecka w przypadku zdiagnozowania czapeczki. Utrzymywanie włosów i skóry głowy w czystości może pomóc w usunięciu nadmiaru oleju.

Jednym z najlepszych sposobów na usunięcie łusek jest zmiękczenie ich przed kąpielą za pomocą olejku lub wazeliny. Po kąpieli delikatnie rozczesz włosy dziecka miękką szczotką.

Korzyści z mycia włosów dziecka

Oprócz czystej głowy, regularne mycie włosów dziecka ma też inne zalety.

Grzybica to powszechna infekcja skóry. U niemowląt i dzieci najczęściej pojawia się na skórze głowy. Grzybica jest bardzo zaraźliwa, ale na szczęście nie ma nic wspólnego z robakami – jest to infekcja grzybicza.

Infekcja powoduje powstanie pierścienia lub owalu, a miejsce to jest zwykle suche, czerwone i swędzące. Pediatra Twojego dziecka może przepisać krem lub maść przeciwgrzybiczą albo specjalny szampon. Jednak aby infekcja całkowicie ustąpiła, Twoje dziecko może potrzebować także leczenia doustnego.

Jednym ze sposobów zapobiegania grzybicy jest regularne mycie włosów i skóry głowy dziecka.

Chociaż łupież jest bardzo podobny do kołysek, to nie jest to ta sama przypadłość.

Oto kilka powszechnych przyczyn łupieżu:

 • Egzema.
 • Nadmiar oleju.
 • Sucha skóra głowy.
 • Infekcja grzybicza.

Łupież nie jest szkodliwy ani zaraźliwy, ale może swędzieć – zwłaszcza gdy jest spowodowany egzemą lub suchością.

Regularne stosowanie szamponu nawilżającego może zapobiec lub zmniejszyć skutki łupieżu.

Unikaj jednak stosowania szamponu, jeśli Twoje dziecko ma egzemę na skórze głowy. Zamiast tego skontaktuj się z pediatrą swojego dziecka i zastosuj się do jego rad. Może on zasugerować stosowanie szamponu z emolientami, ponieważ mają one działanie łagodzące dla skóry.

Jeśli przyczyną jest nadmiar oleju, spróbuj częściej myć włosy i skórę głowy dziecka.

Jak myć włosy dziecka

Teraz, gdy znasz już korzyści płynące z mycia włosów swojego malucha, dowiedz się, jak robić to prawidłowo. Oto nasz prosty przewodnik po myciu włosów dziecka – bez łez.

Czego potrzebujesz:

 • Wanna, umywalka lub zlew.
 • Ręcznik.
 • Ściereczka do mycia.
 • Szampon nawilżający, bezpieczny dla dziecka.
 • Opcjonalnie: krem nawilżający lub olejek.

Napełnij wannę ciepłą wodą. Jeśli masz termometr, sprawdź, czy woda ma około 38 stopni.

Nie masz pod ręką termometru? Sprawdź to za pomocą łokcia. Woda powinna być ciepła, ale nie gorąca.

Wykąp dziecko tak, jak zwykle. Ja lubię kończyć myciem włosów, ponieważ mokre włosy mogą sprawić, że dziecko szybciej się przeziębi.

Kiedy nadejdzie czas mycia włosów dziecka, zmocz je trochę dłonią, kubkiem lub ściereczką, upewniając się, że woda nie spływa po twarzy. Weź niewielką ilość szamponu dla dzieci i delikatnie wmasuj go we włosy. Nie należy nigdy energicznie pocierać.

Użyj dłoni, kubka lub ściereczki, aby ostrożnie, ale dokładnie spłukać szampon. Doskonałym sposobem jest nalewanie na przemian niewielkiej ilości wody i zamiatanie dłonią od przodu do tyłu.

Jeśli obawiasz się, że piana dostanie się do oczu dziecka, użyj ściereczki. Zmocz ją i delikatnie wytrzyj włosy dziecka.

Kiedy skończysz, wyjmij dziecko z wanny i od razu osusz je miękkim ręcznikiem. Delikatnie wytrzyj włosy ręcznikiem. Ubierz je odpowiednio i przytul się do niego, żeby się zrelaksować.

Kiedy Ty jesteś szczęśliwa, Twoje dziecko jest szczęśliwe. Jeśli jesteś zdenerwowany, istnieje prawdopodobieństwo, że dziecko wyczuje Twoje wibracje – postaraj się więc zachować spokój.

Praktyka czyni mistrza. Prędzej czy później opanujesz ten proces, a Twoje dziecko może nawet z niecierpliwością czekać na mycie włosów.

Czy trzeba suszyć włosy dziecka?

To, czy wysuszysz włosy dziecka po kąpieli, zależy od Twoich osobistych preferencji. Niektórzy rodzice lubią zostawiać włosy do naturalnego wyschnięcia, inni wolą to robić inaczej. Jeśli na zewnątrz jest zimno, możesz zdecydować się na wysuszenie włosów od razu.

Dziecko traci dużo ciepła przez głowę. Może się jednak przegrzać, jeśli jego głowa będzie zbyt długo zakryta. Zainwestowanie w ręcznik z kapturem to doskonały sposób na przeniesienie malucha z kąpieli do miejsca przewijania bez narażania go na wychłodzenie.

Jak suszyć włosy dziecka

Jak suszyć włosy noworodka

Jeśli chcesz zrobić coś więcej niż tylko pozwolić włosom dziecka wyschnąć naturalnie, oto kilka sposobów:

 • Po kąpieli użyj miękkiego ręcznika, aby delikatnie pogłaskać włosy dziecka. Ręcznik wchłonie resztki wody.
 • Jeśli dziecko ma cienkie włosy, wystarczy kilka razy pogłaskać je po wytarciu ręcznikiem, aby usunąć nadmiar wilgoci. Jeżeli jednak dziecko ma więcej włosów, ta metoda może być uciążliwa i mało skuteczna.
 • Niektórzy rodzice chcą używać suszarki po kąpieli, ale jeśli to zrobisz, bądź bardzo ostrożny. Suszarki mogą być bardzo gorące. Kilka razy się poparzyłam – winę za to ponosi zły koktajl porannego pośpiechu i płaczącego malucha.
Możliwość komentowania Jak myć włosy noworodka? została wyłączona