Jak odzwyczaić dziecko od smoczka
Poradniki

Jak odzwyczaić dziecko od smoczka

Myślisz, że wreszcie nadszedł czas, by Twoje dziecko pożegnało się ze smoczkiem? A może Twoje dziecko jest tak przywiązane do smoczka, że zastanawiasz się, jak je od niego odzwyczaić bez tantr i łez?

Smoczki mogą być ratunkiem dla rodziców, którzy mają marudne dzieci i wrzeszczące maluchy. Zapewniają wielką wygodę.

Jednak gdy dziecko staje się starsze, smoczki stają się mniej pomocne, a bardziej uciążliwe. Większość dzieci odstawia smoczek w wieku od 2 do 4 lat, ale inne potrzebują dodatkowej pomocy przy pożegnaniu.

Doświadczyliśmy tej niechęci u naszych własnych dzieci i poświęciliśmy trochę czasu na znalezienie łagodnych rozwiązań, które ułatwią ten proces tobie i twojemu maleństwu. W tym obszernym przewodniku omówimy zalety i wady używania smoczka, kiedy najlepiej pozbyć się smoczka oraz siedem prostych kroków, które pomogą Twojemu dziecku zerwać z tym nawykiem.

Zalety używania smoczka

Smoczki mogą być korzystne, ponieważ zaspokajają naturalny instynkt ssania dziecka, zapewniają mu komfort i odwracają uwagę, a także pomagają mu uspokoić się i zasnąć. Wykazano również, że smoczki zmniejszają ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci niemowląt (SIDS), jeśli są używane podczas snu w wieku od 1 do 6 miesięcy.

Okresowe ssanie pomaga utrzymać dziecko w lekkim stanie snu, zmniejszając prawdopodobieństwo, że przestanie ono oddychać.

Ryzyko związane z dalszym używaniem smoczka

Chociaż używanie smoczka przynosi wiele korzyści w pierwszych dniach życia, to wraz z wiekiem dziecka ryzyko zaczyna przeważać nad korzyściami.

Po 6. miesiącu życia dzieci, które regularnie używają smoczka, mają większe szanse na zapalenie ucha środkowego niż te, które tego nie robią. Lekarze uważają, że dzieje się tak dlatego, że ciągłe ssanie powoduje zmiany ciśnienia w uszach i może potencjalnie uniemożliwić odpływ płynu, co powoduje jego nagromadzenie i powstanie infekcji.

Długotrwałe używanie smoczka po ukończeniu 2 lat może również prowadzić do problemów z zębami, ponieważ w miarę jak dziecko rośnie i dojrzewa, jego szczęka zaczyna rosnąć wokół wszystkiego, co jest w niej stale trzymane.

Według Amerykańskiej Akademii Pediatrii (AAP) i Amerykańskiego Stowarzyszenia Stomatologicznego (ADA) nadmierne używanie smoczka może prowadzić do nieprawidłowego rozwoju jamy ustnej, nieprawidłowego ustawienia zębów i zmian kształtu sklepienia jamy ustnej. Jeśli Twoje dziecko nadal używa smoczka po ukończeniu 2. roku życia, pamiętaj, aby poinformować o tym dentystę, który sprawdzi stan jego zębów i szczęki.

Niektórzy eksperci uważają, że długotrwałe używanie smoczków może utrudniać rozwój mowy. Jeśli dziecko stale ma w ustach smoczek, nie będzie ćwiczyło gaworzenia i mówienia w takim stopniu.

Ponadto może to zniekształcać mowę i utrudniać normalny rozwój mięśni języka i warg.

Najlepszy czas na zaprzestanie używania smoczka

Po 6. miesiącu życia smoczek staje się bardziej nawykiem niż pomocą. Według Amerykańskiej Akademii Lekarzy Rodzinnych (AAFP) i AAP najlepiej odstawić dziecko od smoczka w wieku od 6 do 12 miesięcy, aby uniknąć zapalenia ucha środkowego, zwłaszcza jeśli dziecko ma do niego skłonność.

Aby uniknąć opóźnień w rozwoju mowy, najlepiej przestać używać smoczka do 1. roku życia, ponieważ właśnie wtedy następuje szybki rozwój mowy i języka dziecka. A żeby uniknąć „zębów od smoczka”, najlepiej zrezygnować ze smoczka w wieku 2 lat, jeśli nie udało się to wcześniej.

Choć są to jedynie zalecenia, a nie ustalone zasady, znacznie łatwiej jest odstawić dziecko od piersi wcześniej niż później. Najlepiej odstawić je od piersi, zanim zacznie raczkować i chodzić, bo nie będzie mogło szukać po całym domu swojego ukochanego binky.

Jeśli masz problem z odstawieniem dziecka od piersi przed ukończeniem 2 lat, upewnij się, że używasz przynajmniej smoczka „przyjaznego ortodontom”, aby ograniczyć ryzyko wystąpienia problemów z zębami.

Smoczek ortodontyczny ma smoczek, który jest spłaszczony na dole i zaokrąglony na górze. Spłaszczają się one w ustach dziecka tak, jak sutek matki, aby zapewnić najbardziej naturalną formę ssania.

Zmniejszają również nacisk na dziąsła i rozwijające się zęby oraz wspierają kształt rozwijającego się podniebienia i szczęki dziecka.

Jak odzwyczaić dziecko od smoczka

Jeśli nadszedł czas, by dziecko odstawiło smoczek, pomóż mu w tym, stosując się do poniższych siedmiu kroków:

Czas jest najważniejszy

Najlepiej nie rozpoczynać odstawiania od piersi w tym samym czasie, kiedy ma miejsce stresujące wydarzenie, takie jak rozpoczęcie opieki nad dzieckiem, pojawienie się nowego rodzeństwa, długa podróż samochodem lub rodzinne wakacje czy przeprowadzka do nowego domu.

Dziecko musi umieć się uspokoić w tych trudnych sytuacjach i dopóki nie pozna innego niezawodnego sposobu, najlepiej nie odbierać mu smoczka, dopóki te wydarzenia się nie skończą.

Ograniczenie używania smoczka

Najłatwiej jest zacząć od ograniczenia używania smoczka przez dziecko w ciągu dnia. Możesz ograniczyć jego używanie, pozwalając dziecku na używanie go tylko wtedy, gdy jesteś w domu.

Zacznij stopniowo wycofywać smoczek z użytku w ciągu dnia i dawać mu go tylko na czas drzemki i snu. Kiedy to się uda, możesz w końcu wycofać go z czasu drzemki, a potem z czasu snu.

Pora nocna zawsze wydaje się najtrudniejsza, więc pomocne może być rozpoczęcie nowej rutyny w czasie snu. Może to być kąpiel, książka na dobranoc, śpiewanie i kołysanie malucha do snu. Wypróbuj kilka rzeczy i zobacz, co działa najlepiej.

Zaproponuj alternatywę

Zaproponuj dziecku przedmiot przejściowy zamiast smoczka. Przedmiot przejściowy, podobnie jak smoczek, pomoże rozładować stres i ułatwi dziecku dostosowanie się do nowych lub trudnych sytuacji.

Może to być nowa zabawka, pluszowy zwierzak lub ulubiony kocyk. Najlepiej, jeśli będzie to coś, z czym dziecko będzie mogło bezpiecznie zasnąć, żeby mogło się samo uspokoić w nocy.

Nie sięgaj po smoczek

Tak łatwo jest się poddać i dać dziecku smoczek w czasie płaczu. Choć jest wiele powodów, dla których dziecko może płakać, postaraj się nie sięgać po smoczek jako pierwszy.

Sprawdź, czy dziecko nie jest głodne. Przytul dziecko, zaśpiewaj mu lub puść łagodną muzykę, poczytaj mu, ukołysz je, odwróć jego uwagę zabawkami lub innymi zajęciami.

Staraj się, aby dziecko było zajęte i poruszało się, dzięki czemu rzadziej będzie myślało o swoim smoczku.

Porady prawdziwych mam

Smoczki

Pozbycie się smoczka to epickie i wymagające wydarzenie. I choć nie wszystko, co sprawdza się w jednej rodzinie, będzie działać w innej, zawsze miło jest otrzymać wskazówki i zachętę od innych mam.

Poza zasięgiem wzroku, poza zasięgiem umysłu: Usunięcie wszystkich smoczków z zasięgu ręki i wzroku dziecka może pomóc mu o nich zapomnieć.
Przeczytaj książkę o „pożegnaniu smoczka”: Znajdź książkę, która pomoże dziecku przygotować się do rozstania ze smoczkiem i czytaj mu ją codziennie.
Daj sobie spokój: To może być stresujący czas zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego dziecka, ale pamiętaj, że odrobina determinacji i cierpliwości pomoże Ci przełamać nawyk. Wielu innych rodziców przechodzi przez to samo, więc daj sobie trochę łaski.
Dasz radę: Świetnie sobie radzisz, mamo! Zanim się obejrzysz, paciorek zniknie, nawet jeśli jeszcze tego nie czujesz.

Możliwość komentowania Jak odzwyczaić dziecko od smoczka została wyłączona