Jak prawidłowo zamontować fotelik samochodowy dla niemowląt
Poradniki

Jak prawidłowo zamontować fotelik samochodowy dla niemowląt

Czy znasz tajniki prawidłowego montażu fotelika samochodowego dla swojego dziecka? Według jednego z badań aż 95 procent rodziców nieprawidłowo instaluje foteliki samochodowe dla niemowląt. Najwyraźniej instalacja nie jest tak łatwa, jak nam się wydawało.

Chodzi o to, że foteliki samochodowe dla dzieci mają różne zalecenia i ograniczenia. Ponadto samochody są różne i musisz wiedzieć, jak najlepiej zamontować fotelik w konkretnym samochodzie.

Poza tym jest jeszcze wiele innych informacji, które musisz znać. Właśnie tym zajmiemy się w tym artykule. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak najlepiej zamontować fotelik samochodowy i zapewnić bezpieczeństwo swojemu dziecku.

Gdzie powinien znaleźć się fotelik samochodowy?

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest sprawdzenie instrukcji obsługi swojego samochodu. Poszukaj sekcji poświęconej bezpieczeństwu dzieci, aby zobaczyć, gdzie dokładnie powinien być zainstalowany fotelik. Przeczytaj też instrukcję obsługi fotelika samochodowego, aby dowiedzieć się, co gdzie powinno się znaleźć.

Według badań najbezpieczniejszą pozycją dla fotelika jest środek drugiego rzędu. Mimo że zderzenia czołowe są częstymi wypadkami, zderzenia boczne mogą być czasem gorsze. Umieszczenie dziecka w środku chroni je zarówno przed wypadkami czołowymi, jak i bocznymi.

Jednak nie zawsze jest to możliwe, zwłaszcza gdy masz więcej niż jedno dziecko. Poza tym nie wszystkie samochody mają niezbędne zaczepy „LATCH” na środkowym siedzeniu (chociaż większość fotelików samochodowych może być montowana za pomocą pasów bezpieczeństwa). System LATCH to skrót od słów „Lower Anchors and Tethers for Children” (dolne zaczepy i zaczepy dla dzieci).

Został on zaprojektowany, aby ułatwić rodzicom montaż fotelików samochodowych. Większość modeli samochodów od 2003 roku jest wyposażona w te zaczepy.

Strona kierowcy czy pasażera: Która jest lepsza?

W razie wypadku kierowca instynktownie chroni swoją stronę. Nie będziesz musiał chodzić po dziecko dookoła samochodu, jeśli oboje będziecie po tej samej stronie.

Trudniej będzie Ci jednak sprawdzić, co się dzieje, gdy dziecko znajduje się bezpośrednio za Tobą. Oczywiście bezpieczeństwo powinno być na pierwszym miejscu, prawda?

A jeśli jest ich więcej niż jeden?

Jeśli masz dwoje dzieci, możesz umieścić noworodka w środkowym miejscu, ponieważ jest on bardziej wrażliwy. Jeśli nie jest możliwe umieszczenie dwóch fotelików obok siebie, użyj zewnętrznych siedzeń. Zastanów się, które dziecko wymaga więcej czasu przy zapinaniu i odpinaniu pasów, a następnie umieść je po stronie kierowcy.

Jeśli masz trójkę dzieci, zmieszczenie trzech fotelików na tylnym siedzeniu może być kłopotliwe. Możesz kupić wąskie foteliki, które będą pasowały do Twojego samochodu. Pamiętaj, że dzieci poniżej 13 roku życia powinny zawsze siedzieć na tylnym siedzeniu.

W jakim kierunku powinno być zwrócone siedzisko?

Trzymaj dziecko tyłem do kierunku jazdy przynajmniej do ukończenia 2 roku życia lub do osiągnięcia limitu wagi lub wzrostu. Wszystkie foteliki samochodowe mają określone limity, więc sprawdź w instrukcji obsługi swojego fotelika.

Wielu rodziców uważa, że dzieci siedzące tyłem do kierunku jazdy są narażone na urazy nóg. Jednak w przybliżeniu tylko 0,1 procent dzieci siedzących tyłem do kierunku jazdy doznaje urazów kończyn dolnych w wypadkach samochodowych. Dzieci są też dość elastyczne i zazwyczaj nie odczuwają dyskomfortu, gdy siedzą tyłem do kierunku jazdy.

Gdy dziecko jest zwrócone przodem do kierunku jazdy, jest bardziej narażone na prawie wszystkie rodzaje obrażeń. Kiedy dochodzi do wypadku, stopy dziecka stykają się z przednim siedzeniem, a głowa i szyja są gwałtownie wyrzucane do przodu.

Poduszki powietrzne uruchamiają się z niebezpieczną prędkością i mogą poważnie zranić lub zabić Twoje dziecko. Owszem, w niektórych starszych pojazdach można wyłączyć poduszkę powietrzną za pomocą kluczyka. Jednak wszystkie inne rodzaje poduszek powietrznych stanowią zbyt duże ryzyko ze względu na możliwość nieprawidłowego działania. Czujniki poduszek powietrznych nie są w 100% dokładne i nadal mogą zadziałać podczas wypadku.

Pod jakim kątem powinno się odchylać siedzisko?

Foteliki samochodowe montowane tyłem do kierunku jazdy powinny być ustawione pod określonymi kątami, zależnie od wieku dziecka i kierunku, w którym fotelik jest ustawiony. Wszystkie foteliki są wyposażone we wskaźnik kąta, ale ich wygląd może być różny. Niektóre mają jedną lub dwie linie, które trzymasz równolegle do podłoża, aby uzyskać właściwy kąt, a niektóre mają wskaźnik bąbelkowy lub kulkowy, który poinformuje Cię, czy kąt jest w dopuszczalnym zakresie.

Celem wskaźnika kąta jest utrzymanie fotelików samochodowych dla noworodków pod kątem 45 stopni. Jeśli jest zbyt płaski, dziecko może wyślizgnąć się z pasów. Jeśli natomiast jest zbyt wyprostowany, głowa może być pochylona do przodu, co może ograniczyć oddychanie.

Jeśli masz problemy z zamontowaniem fotelika pod kątem 45 stopni, wielu producentów fotelików samochodowych pozwala na umieszczenie pod fotelikiem zrolowanego ręcznika, aby pomóc w jego prawidłowym ustawieniu. Zawsze czytaj instrukcję obsługi fotelika, ponieważ nie wszystkie foteliki to umożliwiają, a instrukcje instalacji mogą się różnić. Starsze dzieci mogą położyć się nieco bardziej pionowo, pod kątem 35 stopni. Upewnij się, że samochód stoi na równym podłożu, aby uzyskać odpowiedni kąt.

Wskazówki dotyczące fotelików samochodowych

Fotelik samochodowy dla dzieci
 • Czy dziecko może spać w foteliku samochodowym? Szybka drzemka pod nadzorem podczas krótkiej podróży jest jak najbardziej wskazana. Jednak foteliki samochodowe zazwyczaj nie są przeznaczone do tego celu. Jeśli pozostawisz je bez nadzoru, dziecko może być narażone na śmierć z powodu uduszenia.
 • Czy można używać fotelika samochodowego w wózku na zakupy? Chociaż foteliki samochodowe posiadają mechanizm blokujący, nie są przeznaczone do używania na wózku sklepowym. Choć może to być wygodne, sprawia, że wózek staje się ciężki i może się przewrócić. Zamiast tego możesz umieścić fotelik w koszu wózka na zakupy lub nosić dziecko w nosidełku.
 • Czy możesz używać fotelika samochodowego podczas lotu samolotem? Większość fotelików samochodowych dla dzieci jest dopuszczona do użytku w samolocie. FAA zaleca, aby niemowlęta lub dzieci korzystały z fotelików podczas lotu. Wystarczy, że użyjesz pasa bezpieczeństwa w samolocie, aby zabezpieczyć fotelik na miejscu.
 • Jaki jest problem z nieporęcznymi ubraniami? Zaleca się, aby nie przypinać dziecka pasami w obszernych ubraniach. Utrudniają one dociągnięcie pasów i zmniejszają bezpieczeństwo dziecka. W zimne dni spróbuj ubrać dziecko w cienki polar i przykryć je kocem po zapięciu pasów.
 • Co zrobić, gdy nie jesteś pewien, czy dobrze zamontowałeś fotelik: Jeśli nie czujesz się pewnie w swoim foteliku, zgłoś się do lokalnego punktu kontroli fotelików samochodowych.
 • Zawsze używaj pasów mocujących do fotelików ustawionych przodem do kierunku jazdy: Niezależnie od wybranego sposobu instalacji fotelików ustawionych przodem do kierunku jazdy, zawsze przypinaj pasek mocujący do kotwicy w samochodzie. Zapewni to maksymalne bezpieczeństwo i zabezpieczy fotelik na miejscu. Pasek mocujący został zaprojektowany tak, aby ograniczyć ruch do przodu podczas zderzenia.
 • Kiedy powinieneś zamienić fotelik na podwyższający? Najlepiej byłoby, gdyby Twoje dziecko pozostało w foteliku samochodowym z pasami, dopóki nie przerośnie go wzrostem lub wagą. W wielu fotelikach samochodowych dziecko może pozostać w foteliku aż do osiągnięcia wagi 65 kg, więc może to trwać dość długo. Eksperci zdecydowanie zalecają, aby poczekać co najmniej do piątego roku życia, aby dziecko było wystarczająco dojrzałe, by siedzieć w odpowiedniej pozycji przez całą podróż samochodem. To kamień milowy, którego nie chcesz przyspieszać. Dziecko będzie musiało pozostać w foteliku podwyższającym do czasu, aż przejdzie test pięciu kroków.
 • Nigdy nie używaj fotelika, który nie pasuje na Twoje dziecko: Często można spotkać dwuletnie dzieci przypięte pasami do fotelików przeznaczonych wyłącznie dla niemowląt. Jeszcze gorszy jest widok dwulatka w foteliku podwyższającym. Są to niebezpieczne błędy. – Koniecznie przestrzegaj zaleceń dotyczących wzrostu i wagi dziecka w foteliku samochodowym, aby zapewnić mu ochronę.
 • Nie kombinuj z fotelikiem samochodowym: Możesz w to nie wierzyć, ale rodzice używają taśmy klejącej i linek bungee do mocowania fotelików samochodowych. Te metody nie wytrzymują siły uderzenia i są bardzo niebezpieczne.
 • Bądź ostrożny w stosunku do rzeczy używanych: Dotyczy to używanych fotelików samochodowych sprzedawanych przez internet. Foteliki samochodowe mają datę ważności, a technologia i funkcje bezpieczeństwa są z roku na rok coraz lepsze. Jeśli nie masz jeszcze instrukcji obsługi i nie jesteś pewien, że fotelik nie brał udziału w wypadku, stary fotelik nie jest wart życia Twojego dziecka.
 • Zawsze używaj prawidłowo pasów bezpieczeństwa: Podczas mocowania dziecka tyłem do kierunku jazdy pasy powinny zawsze znajdować się na wysokości lub poniżej ramion. Przy zabezpieczaniu dziecka skierowanego przodem do kierunku jazdy powinny znajdować się na wysokości lub powyżej ramion. Poza tym zawsze upewnij się, że są one wystarczająco dopasowane. Nie powinieneś być w stanie wyczuć luzu na pasku w okolicy ramion dziecka.
Możliwość komentowania Jak prawidłowo zamontować fotelik samochodowy dla niemowląt została wyłączona