Jak przycinać paznokcie u niemowląt
Poradniki

Jak przycinać paznokcie u niemowląt?

Nadszedł czas, aby przyciąć dziecku paznokcie, ale czujesz się niepewnie?

Obcinanie paznokci dziecku to prawdopodobnie jedna z najstraszniejszych pierwszych czynności, jakich doświadczysz jako nowa mama. Zajmowanie się wszystkim, co może potencjalnie skaleczyć twoje maleństwo, nie jest łatwym zadaniem, a myśl o przypadkowym pobraniu krwi jest przerażająca.

W tym przewodniku podzielimy się wszystkimi wskazówkami i poradami, których potrzebujesz, aby obcinać paznokcie dziecka i utrzymywać je w czystości.

Dlaczego należy przycinać paznokcie dziecku?

Paznokcie Twojego dziecka mogą wydawać się giętkie i delikatniejsze niż Twoje, ale mogą spowodować poważne uszkodzenia. Te małe pazurki są ostre! Jeśli kiedykolwiek miałeś do czynienia z noworodkiem z trzepoczącymi rączkami lub 6-miesięczniakiem próbującym złapać Cię za usta, wiesz, że to boli.

Niestety, małe dzieci nie mają kontroli nad tym, gdzie lądują ich paluszki. Wynika to głównie z braku kontroli nad mięśniami, które w pełni rozwijają się dopiero w starszym wieku.

Czasami ich paluszki lądują we wrażliwych miejscach, takich jak ich własne oczy. Przez pewien czas moja mała miała tylko drobne zadrapania w okolicy oka. Mimo że obcinałam jej paznokcie co najmniej raz w tygodniu, to było za mało.

Dziecięce paznokcie rosną szybko, a mówiąc szybko, mam na myśli szybkość błyskawicy, a przynajmniej tak się wydaje. Niektóre mamy donoszą, że muszą przycinać paznokcie dziecka co kilka dni – ja musiałam robić to samo.

Jak przycinać paznokcie dziecka

Istnieje kilka różnych sposobów na przycinanie paznokci malucha. Metoda, którą zastosujesz, będzie zależała od tego, co sprawi, że Ty i Twoje dziecko będziecie czuli się komfortowo.

Niektóre mamy uważają, że wygodniej jest, gdy partner pomaga im w tym procesie – jedna trzyma dziecko, a druga przycina paznokcie. Inne uważają, że łatwiej jest to zrobić w czasie karmienia lub gdy dziecko już śpi.

Zanim przejdziemy do tego, jak to zrobić, podajemy kilka cennych wskazówek, które poznaliśmy dzięki doświadczeniu i latom pomagania innym w ich rodzicielskich podróżach:

  • Znajdź dobrą pozycję: Usiądź w bujaku, połóż dziecko na kolanach lub połóż je na łóżku, kiedy śpi. Znajdź miejsce, które będzie dla Ciebie odpowiednie.
  • Widoczność: Nie próbuj obcinać paznokci dziecku w słabo oświetlonym pomieszczeniu, nawet jeśli ono śpi. Usiądź przy oknie lub obok lampy – wszystko, co da ci wystarczającą ilość światła, abyś mógł ostrożnie przeprowadzić ten proces.
  • Przytrzymaj dziecko w miejscu: im bardziej poruszają się jego ręce, tym większa szansa, że przypadkowo obetniesz mu palec. Jeśli dziecko wydaje się zdenerwowane, mów lub śpiewaj podczas pracy.
  • Użyj szmergla: Jeśli są jakieś szorstkie krawędzie, użyj szmerglówki, aby je wygładzić.
  • Obcinaj paznokcie po kąpieli: Będą bardziej miękkie i łatwiejsze do obcięcia.

Co należy zrobić w przypadku rozcięcia skóry?

Obcinanie paznokci dzieci

Wypadki się zdarzają. Paznokcie dzieci są malutkie, a dzieci są niespokojne. Jeśli przypadkowo obetniesz swojemu maleństwu paznokcie, nie czuj się źle – nie jesteś sama. Wszyscy byliśmy w takiej sytuacji (wiele razy!).

Oto, co należy zrobić:

  • Zachowaj spokój: Nie wpadaj w panikę, nie ma potrzeby pędzić na pogotowie.
  • Opłucz palec: Zabierz dziecko do łazienki i opłucz palec pod zimną, delikatnie płynącą wodą. Zatrzyma to krwawienie.
  • Owiń chusteczką: Owiń palec chusteczką i lekko go uciśnij. Krwawienie powinno ustać w ciągu kilku minut. Po ustaniu krwawienia usuń chusteczkę.
  • Nie zakładaj bandaża: Nie ma potrzeby zakładania bandaża.
Możliwość komentowania Jak przycinać paznokcie u niemowląt? została wyłączona