Jak zapobiegać wrastaniu paznokci u dzieci
Poradniki

Jak zapobiegać wrastaniu paznokci u dzieci

Czy zauważyłeś, że jeden z palców Twojego dziecka jest czerwony lub spuchnięty w okolicy paznokcia? Czy to oznaka infekcji, czy czegoś innego?

To, co widzisz, może być normalne lub może to być wrastający paznokieć. Jest to częste zjawisko u małych dzieci. Choć może wyglądać na bolesny, zwykle nie ma się czym martwić, o ile traktujesz go właściwie i zwracasz uwagę na oznaki infekcji.

Aby wszystkie małe świnki były szczęśliwe i zdrowe, chcemy podzielić się wszystkim, co wiemy na temat wrastających paznokci u dzieci. Przyjrzymy się przyczynom, objawom i sposobom leczenia, abyś mógł zapobiec bólowi związanemu z wrastającymi paznokciami u stóp dziecka.

Co to są wrastające paznokcie u nóg?

Prawie każdy z nas przynajmniej raz w życiu doświadczy wrastającego paznokcia u nogi. Wrastające paznokcie u stóp powstają, gdy boki lub rogi paznokcia wrastają lub wciskają się w miękką skórę wokół.

Szczególnie często zdarza się to na dużym palcu u nogi, ale każda inna świnka też może paść ofiarą tej infekcji.

Czy moje dziecko ma wrastający paznokieć?

Po urodzeniu dzieci mają dość płaskie paznokcie u stóp w kształcie trójkąta. Niektóre dzieci mają nawet paznokcie zakrzywione w dół. Te cechy sprawiają, że skóra wokół paznokcia wydaje się nieco wyższa i pełniejsza niż zwykle, przez co wygląda na spuchniętą. Nazywa się to czasem „pseudo-wrastającymi paznokciami u stóp noworodka”. Możesz to rozpoznać po tym, że nie ma oznak infekcji, nie ma bólu, a Twoje dziecko czuje się dobrze!

Wrastające paznokcie mogą być bardzo bolesne, więc oznaki dyskomfortu mogą być pierwszą wskazówką. W przeciwnym razie możesz to szybko zauważyć, oglądając górną część paznokcia. We wczesnym stadium obszar ten będzie prawdopodobnie wyglądał nieco różowo lub będzie spuchnięty w pobliżu krawędzi paznokcia (2).

Oto kilka innych oznak, na które warto zwrócić uwagę:

 • Tkliwość: Oceń reakcję dziecka, gdy delikatnie dotkniesz tego miejsca. Czy wydaje się ono lekko niekomfortowe i odsuwa się? A może krzyczy, kiedy dotykasz okolicy jego paznokcia?
 • Ciągnięcie za palce: Jeśli dziecko ciągnie za palce u nóg, może to być kolejna oznaka bólu i dyskomfortu w tej okolicy, ale prawdopodobnie tylko wtedy, gdy towarzyszy temu płacz. Dzieci ciągną za palce z wielu powodów, czasem po prostu dlatego, że są blisko i mogą je łatwo dosięgnąć.
 • Kulenie lub grymas: Mniejsze dzieci mogą grymasić, gdy odczuwają ból. Jeśli jednak Twoje dziecko jest starsze, może kuleć lub marszczyć czoło podczas chodzenia lub raczkowania, gdy zakładasz mu skarpetkę lub bucik albo gdy myjesz jego paluszki w wannie.
 • Zmiana koloru skóry: obszar w pobliżu paznokcia może być bardziej różowy lub czerwony niż otaczająca go skóra. Może się to nasilać z dnia na dzień lub pozostać bez zmian.

Wrastające paznokcie u nóg mogą również ulec zakażeniu. W takim przypadku powinieneś zwrócić uwagę na te objawy:

 • Pęcherze wypełnione płynem: Są one charakterystycznym znakiem zakażonego wrastającego paznokcia. Zwykle powstają wokół czerwonych miejsc, gdzie skóra styka się z paznokciem.
 • Wydzielina lub ropa: Przezroczysty płyn może być widoczny czasami na początku infekcji, ponieważ pękają pęcherze. Następnie może pojawić się ropa, która jest wynikiem wysiłków organizmu w walce z bakteriami. Czasami widać ją tylko wtedy, gdy delikatnie uciśniesz otaczające ją miejsce, ale w przypadku infekcji będzie to zazwyczaj bolesne.
 • Zaczerwienienie i obrzęk: W miarę rozwoju infekcji i zwiększania się nacisku obrzęku na tkankę, zaczerwienienie i ból będą się nasilać. Jest to znaczący objaw infekcji, kiedy zaczerwienienie wzrasta z powodu stanu zapalnego, a ponadto możesz poczuć, że skóra staje się cieplejsza.

Co powoduje wrastanie paznokci?

Paznokcie u dzieci rosną niewiarygodnie szybko, co jest jedną z przyczyn wrastania paznokci. Paznokieć w zasadzie rośnie nieproporcjonalnie. Jeśli Twoje dziecko nosi ciasne skarpetki lub buty, paznokieć może rosnąć tylko w jedną stronę – do wewnątrz.

Niektóre dzieci mają po prostu zakrzywione paznokcie u stóp ze względu na genetykę. Takie paznokcie naturalnie zakrzywiają się na końcu i powodują ucisk lub wrastają do środka.

Inną przyczyną jest niewłaściwe obcinanie paznokci. Dla mamy, której dziecko miało już kilka razy wrastające paznokcie u nóg, było to trochę szokujące. Zawsze myślałam, że przyczyną jest wyłącznie nieobcinanie paznokci, podczas gdy w rzeczywistości robiłam to po prostu źle.

Okazuje się, że zbyt krótkie przycinanie paznokci i obcinanie ich zbyt blisko skóry również może przyczynić się do wrastania paznokci. To samo dotyczy obcinania paznokci u stóp w kształcie łuku, a nie w poprzek. Natomiast paznokcie u stóp powinny być obcinane w kształcie łuku.

Leczenie wrastających paznokci u nóg

Jeśli nie widzisz oznak infekcji, nie musisz od razu pędzić do gabinetu pediatry. Możesz najpierw spróbować wykonać kilka prostych czynności w domu, aby złagodzić nieprzyjemne objawy u swojego malucha.

Lekarze zalecają, abyś napełnił małą wanienkę ciepłą wodą. Dodaj trochę delikatnego mydła i pozwól dziecku (lub tylko jego stopom) moczyć się przez 10 minut. Najlepszym powodem moczenia się w ciepłej wodzie jest to, że otwiera ona naczynia krwionośne, które są zgniecione przez obrzęk i pozwala naturalnym komórkom zabójców organizmu dostać się tam i oczyścić je z bakterii. Pomoże to również rozluźnić skórę wokół wrastającego paznokcia i zminimalizować ból i tkliwość. Nie przejmuj się, jeśli przez jakiś czas po ciepłej kąpieli paznokieć będzie wydawał się bardziej czerwony. Jest to naturalny efekt zwiększonego dopływu krwi.

Następnie wyjmij je z kąpieli i jeśli nie jest to zbyt bolesne, delikatnie masuj to miejsce, aby zachęcić paznokieć do wyciągnięcia. Osusz to miejsce, a następnie delikatnie nałóż krem z antybiotykiem bez recepty. Dobrze jest wykonywać tę całą procedurę, zwłaszcza kąpiele w ciepłej wodzie, kilka razy dziennie, aż stan paznokcia się poprawi.

Jedną z rzeczy, których nigdy nie powinieneś próbować, jest „chirurgia łazienkowa”. Próba wykopania lub wycięcia paznokcia może pogorszyć stan. Może nawet zwiększyć szansę na zakażenie.

W tym czasie wspomóż proces gojenia, każąc dziecku nosić luźne skarpetki lub buty, kiedy jest na zewnątrz. Jednak kiedy jesteście w domu, pozwól mu chodzić lub raczkować na boso, jeśli tylko pozwala na to temperatura.

Po kilku dniach prawdopodobnie zauważysz poprawę. Jeśli jednak nie zacznie się ona poprawiać lub będzie się pogarszać, skonsultuj się z pediatrą.

Jak zapobiegać wrastającym paznokciom u nóg

wrastanie paznokci u dzieci

Wrastające paznokcie są łatwe w leczeniu, ale jeszcze łatwiej jest im zapobiegać. Oto kilka kroków, które możesz wykonać, aby uniknąć wrastających paznokci u dzieci.

 • Używaj obcinacza do paznokci: Chociaż nożyczki są dobre do paznokci u rąk, porzuć je i wybierz obcinacz do paznokci u stóp. Nożyczki często przycinają paznokcie w zakrzywionym lub zaokrąglonym kształcie, podczas gdy obcinaczki przycinają je na prosto. Najlepiej robić to, gdy dziecko śpi.
 • Przycinaj często: Im dłuższe paznokcie u stóp, tym większa szansa na wrastanie paznokci. Dlatego pamiętaj, aby przycinać je regularnie. Niektóre dzieci mogą wymagać obcinania paznokci raz w tygodniu lub częściej.
 • Nie obcinaj zbyt krótko: Z drugiej strony unikaj obcinania paznokci u stóp zbyt blisko skóry. Jeśli są jeszcze krótkie po poprzednim przycinaniu, zostaw je na kilka dni.
 • Opiłuj krawędzie: Ostre krawędzie mogą wbijać się w miękką tkankę palca. Warto to zrobić, gdy dziecko nie śpi, a Ty widzisz miejsce, które wymaga natychmiastowej opieki. W przeciwieństwie do obcinania lub przycinania, jest to dość łatwe do wykonania, gdy dziecko nie śpi.
 • Używaj luźnych butów i skarpetek: Jeśli Twój maluch nie może chodzić lub raczkować na boso, albo jeśli pogoda jest na to zbyt zimna, wybierz luźne obuwie. Ciasne skarpetki i buty mogą uciskać palce, wciskając paznokcie w skórę. W domu najlepiej pozostawić je w stanie naturalnym i pozwolić małym paluszkom jak najwięcej oddychać.

Kiedy powinienem skontaktować się z pediatrą?

Jeśli stan paznokcia nie poprawi się w ciągu kilku dni, zawsze skontaktuj się z pediatrą.

Innym powodem, dla którego należy zabrać dziecko do lekarza, jest zauważenie oznak infekcji. Jeśli zauważysz ból, narastające zaczerwienienie, smugi tworzące się na palcu u nogi lub zaczynające się tworzyć pęcherze, wiesz, że nadszedł czas, aby szukać pomocy.

Pediatra Twojego dziecka zacznie od zbadania tego miejsca i może przepisać antybiotyki doustne lub miejscowe, jeśli miejsce jest zainfekowane.

W niektórych przypadkach może odciąć paznokieć od skóry lub usunąć jego część. W cięższych i powtarzających się przypadkach może skierować dziecko do podologa dziecięcego.

Możliwość komentowania Jak zapobiegać wrastaniu paznokci u dzieci została wyłączona