Jak pomóc dziecku beknąć
Zdrowie

Najlepsze sposoby na beknięcie dziecka

Jako świeżo upieczona mama nie zdawałam sobie sprawy z tego, jak ważne jest bekanie, dopóki moje dziecko nie krzyczało z bólu. Dzieci mają małe brzuszki i kiedy jedzą, mają tendencję do połykania dużej ilości powietrza, przez co są nieprzyjemnie pełne.

Wiedza o tym, jak beknąć dziecku, jest niezbędna, by zahamować ewentualny ból brzucha.

Bekanie delikatnego niemowlęcia jest przerażające dla każdego początkującego rodzica. Trzeba je odpowiednio ułożyć, żeby podtrzymać jego główkę, ale też wiedzieć, gdzie je poklepać, żeby wypuścić powietrze. Nie obawiaj się – mamy dla Ciebie kilka wskazówek, pomocnych rad i wskazówek.

Wskazówki dotyczące skutecznego bekania

Zanim zaczniesz bekać swojemu dziecku, mamy dla Ciebie kilka wskazówek, których możesz przestrzegać. Są to:

 • Przynieś ściereczkę: Odgrzebywanie może prowadzić do wypluwania, co może zniszczyć Twoje ubranie. Zawsze trzymaj ściereczkę do bekania między sobą a dzieckiem. Dobrze jest też mieć ze sobą dodatkową, aby wytrzeć mleko, które mogło się ponownie pojawić.
 • Skup się na lewej stronie: Podczas bekania skoncentruj swoje działania po lewej stronie od środka pleców. Brzuszek Twojego malucha znajduje się w tej okolicy, więc będziesz mieć większą szansę na wypuszczenie beknięcia.
 • Bądź bardziej stanowczy: To zależy od Twojego dziecka. Niektóre dzieci łatwo bekają, inne wymagają bardziej stanowczej ręki.

Jak pomóc beknąć dziecku – cztery sposoby

Na klatce piersiowej lub na ramieniu

 • Ta metoda jest prosta, ale musisz być szczególnie ostrożny, gdy masz do czynienia z noworodkami. Połóż szmatkę na ramieniu, którego zamierzasz użyć. Upewnij się, że chroni ona także Twoje plecy.
 • Następnie delikatnie umieść malucha przy swojej klatce piersiowej, opierając jego brodę na swoim ramieniu. Jeśli dziecko jest malutkie, możesz ułożyć je dalej na klatce piersiowej dla lepszego wsparcia. Ta pozycja może nie być tak skuteczna, ale to świetny sposób, aby zacząć, jeśli masz obawy.
 • Jedną ręką podtrzymuj dziecko, a drugą delikatnie masuj lub poklepuj jego plecy.

Twarzą w dół

 • Połóż chusteczkę na kolanach. Postaraj się ułożyć ją tak, żeby część zwisała z boku twojej nogi. Połóż jedną na podłodze, jeśli masz dywany do ochrony.
 • Delikatnie połóż malucha twarzą w dół na swoich kolanach, jak na tacy, w jednej linii z Twoim ciałem.
  Ręką obróć główkę dziecka na bok, tak aby opierała się o Twoją nogę.
  Jeżeli dziecko ma więcej niż 6 miesięcy, możesz ułożyć je nieco dalej na swoich kolanach. W ten sposób będziesz wywierać lekki nacisk na jego brzuch, co może pomóc mu w beknięciu.
  W praktyce większość niemowląt w wieku powyżej 6 miesięcy nie potrzebuje już bekania. Wydaje się, że robią to samodzielnie przy normalnej aktywności i ruchu niemowląt (np. przewracanie się, próby siadania, zabawa na brzuszku).
 • Poklepuj lub pocieraj plecy dziecka, dopóki nie beknie.

Spacerując

Kiedy dziecko lepiej kontroluje głowę, możesz spróbować tej alternatywnej metody. Noś dziecko, trzymając je przed sobą, twarzą na zewnątrz, na brzuchu. Jego plecy będą oparte o Twój brzuch.

Jedną rękę umieść pod pupą, a drugą na brzuchu.

Ręka na brzuszku będzie wywierać lekki nacisk, pomagając w ten sposób uwolnić beknięcie. Spaceruj po pokoju płynnymi, kojącymi ruchami, aby uwolnić beknięcie.

 • W zależności od tego, co wolisz, połóż ściereczkę na swoich kolanach lub śliniak na dziecku, albo jedno i drugie. W ten sposób będziesz gotowy do złapania każdej plwociny.
 • Połóż dziecko w pozycji siedzącej na swoich kolanach, twarzą do Ciebie lub na bok. Ułóż jedną rękę tak, żeby podtrzymywała jego ciało, z dłonią na klatce piersiowej i palcami trzymającymi szczękę i brodę. Upewnij się, że palce nie otaczają ani nie naciskają na gardło dziecka.
 • Kiedy dziecko i ręka są już na swoim miejscu, spróbuj pochylić malucha lekko do przodu. Drugą ręką pocieraj lub poklepuj jego plecy i czekaj na beknięcie.

Jak zrobić beknięcie śpiącemu dziecku

Dzieci często zasypiają podczas jedzenia. Niezależnie od tego, czy karmisz piersią, czy butelką, ruchy ssania podczas napełniania brzuszka to najlepszy przepis na sen dziecka. Jest to szczególnie częste w nocy, kiedy ciało dziecka mówi mu, że chce spać.

Jednak nawet jeśli dziecko już zasnęło, dla niektórych jest to niezbędne, aby beknąć przed położeniem go do łóżka. Wypróżnianie śpiącego dziecka nie różni się zbytnio od wypróżniania, gdy dziecko nie śpi. Najtrudniej jest jednak nie obudzić dziecka – musisz działać powoli i bardzo delikatnie.

Niektóre pozycje nie są idealne do bekania śpiącego niemowlęcia. Siedzenie dziecka w pozycji pionowej na kolanach może je obudzić.

Najlepszą pozycją, gdy maluch śpi, jest pozycja na klatce piersiowej lub oparcie go na przedramieniu. Kładąc je na klatce piersiowej, uspokajasz dziecko, będąc blisko Twojego serca, a jednocześnie możesz pocierać jego plecy, aby uwolnić je od bekania. Jeśli podczas karmienia siedzisz na krześle, możesz spróbować metody „twarzą w dół”, ale może być trudno położyć je z powrotem.

Dlaczego bekanie jest ważne

Odpieluchowanie dziecka jest jednym z najważniejszych elementów wczesnego rodzicielstwa. Małe dzieci nie są jeszcze samowystarczalne, tak jak starsze dzieci i dorośli. Nie mają tak dużej kontroli nad swoim ciałem i potrzebują pomocy w wypuszczaniu gazów.

Kiedy dziecko je, często zdarza się, że połyka znaczną ilość powietrza. Powietrze wędruje do żołądka, gdzie tworzy pęcherzyki powietrza, wypełniając brzuszek dziecka. Te pęcherzyki powietrza mogą powodować dyskomfort u Twojego dziecka i dawać mu poczucie sytości bez dokończenia posiłku.

Ponieważ dziecko jest nadal głodne, ale czuje się niekomfortowo pełne, może być niespokojne, a nawet rozdrażnione. Dlatego bekanie jest istotną częścią posiłków dla niemowląt.

Nie wszystkie dzieci potrzebują częstego bekania. Niektóre radzą sobie dobrze z niewielką ilością beknięć, raz przy każdym posiłku. Inne mogą wymagać tego po i w trakcie każdego posiłku – wcześnie odkryjesz, co jest najlepsze dla Twojego dziecka.

Jak często dziecko powinno bekać?

Ilość beknięć, jakich potrzebuje dziecko, zależy głównie od tego, czy karmisz butelką, czy piersią. Kiedy karmisz piersią, staraj się wypróżniać za każdym razem, kiedy zmieniasz pierś. Jeżeli dziecko połknęło nadmierną ilość powietrza, prawdopodobnie odmówi kontynuowania karmienia.

Oddychanie przy zmianie piersi pozwoli Twojemu dziecku dokończyć posiłek bez uczucia dyskomfortu. Następnie, gdy już skończycie, ponownie beknij. Jeżeli Twój noworodek radzi sobie tylko z jedną piersią – zatrzymaj się w połowie karmienia, żeby się wypróżnić.

W przypadku niemowląt karmionych butelką, niezależnie od tego, czy są karmione mlekiem matki, czy mieszanką, staraj się wypróżniać co najmniej raz na jedno karmienie – rób to mniej więcej w połowie karmienia. Jeśli dziecko jest niespokojne lub dłużej trwa jego karmienie, staraj się częściej wypróżniać.

Niemowlęta, które przyjmują mleko modyfikowane, mają więcej gazów niż te, które są karmione piersią. Nie jest jasne, czy jest to spowodowane większą ilością powietrza połykanego podczas karmienia, czy też składnikiem samej mieszanki.

Jak długo trwa bekanie?

Zależy to od dziecka i rodzaju beknięcia, ale zazwyczaj trwa to od jednej do dwóch minut. Możesz zauważyć, że czasami beknięcie pojawi się natychmiast po posadzeniu dziecka. Innym razem potrzebujesz więcej cierpliwości i mocniejszej ręki, żeby potargać lub poklepać jego plecy.

Jeżeli Twój maluch często wykazuje oznaki sztywności i wydaje się niewygodny, skonsultuj się z pediatrą. Być może dziecko ma nadmierne gazy i potrzebuje dodatkowej pomocy, aby je rozładować.

Nie jest niczym niezwykłym, że dzieci z silnym refluksem, zwanym chorobą refluksową przełyku (GERD), nie chcą spać nawet przez 30 minut po posiłku. Różni się to od normalnego „wypluwania”, kiedy dziecko jest zadowolone. Bolesny kwaśny refluks może być frustrujący, jeśli dziecko staje się niespokojne ze zmęczenia. Jeśli uważasz, że Twoje dziecko ma objawy refluksu żołądkowo-przełykowego, skonsultuj się z pediatrą.

Co zrobić, gdy dziecko nie beka?

bekanie u dzieci

Często nie ma możliwości wypróżnienia się. Niektóre dzieci nie połykają dużo powietrza, a inne wypuszczają gaz, wypróżniając się szybko po karmieniu. Normalny czas na próbę beknięcia to 10-15 minut. Dopóki Twój maluch jest szczęśliwy i zadowolony, nie przejmuj się, jeśli nie dojdzie do beknięcia.

Jeśli Twoje dziecko ma kolkę, możesz czuć się zaniepokojona, jeśli nie beknie. Jednak przynajmniej jedno badanie wykazało, że bekanie niekoniecznie poprawia stan kolki. Jeśli dziecko ma z tym problemy, poproś lekarza o inne środki zaradcze – może zalecić krople gazowe lub wodę utlenioną.

Kolka, choć trudna dla rodziców, zwykle ustępuje około 3 do 4 miesiąca życia.

Możliwość komentowania Najlepsze sposoby na beknięcie dziecka została wyłączona