Wózki 3 kołowe i 4 kołowe Który powinieneś wybrać
Poradniki

Wózki 3 kołowe i 4 kołowe: Który powinieneś wybrać?

Masz problem z wyborem między wózkiem trzy- a czterokołowym? Zastanawiasz się, na czym polega różnica?

Podczas gdy wózek czterokołowy jest często wybierany przez wiele mam, pojawienie się jego konkurenta zwiększyło listę możliwości.

Zrozumienie porównania między wózkiem trójkołowym a czterokołowym może ułatwić Ci podjęcie decyzji. Oto, co powinieneś wiedzieć.

Wózki z trzema kołami

Wózek trójkołowy jest przeznaczony do jazdy po wszystkich rodzajach nawierzchni. Doskonale sprawdzają się w terenie, niezależnie od tego, czy jesteś na szlaku, na piaszczystej plaży, w trawiastym parku czy na kamienistej drodze.

Zawieszenie jest zazwyczaj lepsze i powinno chronić Twój cenny ładunek przed wstrząsami i upadkami.

W porównaniu z tradycyjnymi wózkami, koła są dużo większe. Często wykonane z gumy i wypełnione powietrzem działają podobnie jak opony rowerowe. Na nierównym podłożu amortyzują uderzenia.

Aby zapobiec przebiciu, regularnie sprawdzaj i pompuj opony.

Dla aktywnych rodziców

Bieganie lub jogging to świetny sposób na pozbycie się dziecięcych kilogramów. Trójkołowy wózek pozwala nam, mamom, ćwiczyć z dziećmi.

Wózki te, znane również jako wózki do joggingu, dzięki doskonałemu zawieszeniu i dużym kołom powinny zapewnić dziecku spokojną jazdę, a Tobie – poprawę kondycji.

Manewrowanie

Jeśli tak jak ja masz dość sztywnego prowadzenia wózka, trójkołowy wózek może ci się spodobać. Obrotowe przednie koło obraca się o 360 stopni, co pozwala na płynne pokonywanie zakrętów i omijanie przeszkód.

Łatwiej jest też kierować wózkiem. Możesz nawet pchać wózek jedną ręką, uwalniając drugą na potrzeby małego dziecka lub tak potrzebnej kawy.

Styl

Jeśli estetyka jest dla Ciebie ważna, to te wózki będą przyciągać uwagę.

Są stylowe i sportowe, co odróżnia je od tradycyjnego „wyglądu mamy”, o którym wszyscy myślą.

W końcu, jeśli to jest wystarczająco dobre dla Madonny i brytyjskiej rodziny królewskiej, to jest wystarczająco dobre dla Ciebie.

Wady wózków z 3 kołami

Chociaż wytrzymałe, wózki trójkołowe są zazwyczaj większe w transporcie i przechowywaniu. Chociaż składają się dość łatwo, duże koła i duża objętość sprawiają, że trudno je załadować do bagażnika samochodu.

Jeśli jest mało miejsca, może się okazać, że trzeba zdjąć koła, żeby zmieścić wózek. Gdy masz do czynienia z roztrzepanym maluchem, może to być nieco kłopotliwe.

Wózki te nie są też tak zwane lekkie. Świetnie nadają się do urozmaicenia treningu, ale nie do składania i wnoszenia po schodach.

Trójkołowe wózki dziecięce są często droższe niż ich czterokołowe odpowiedniki.

Jeśli poważnie myślisz o joggingu lub aktywności na świeżym powietrzu, będziesz potrzebował wózka, który pomoże Ci w realizacji Twoich celów. Może to oznaczać zwiększenie budżetu.

Jeśli rozglądasz się za wózkiem, zauważyłeś, że w kategorii wózków trójkołowych wybór jest ograniczony. Znalezienie tego, o czym myślisz, może być wyzwaniem.

Wiele z tych modeli jest przeznaczonych do ćwiczeń i jazdy w terenie – do codziennego użytku mogą nie spełnić oczekiwań.

Wózki z czterema kołami

Jeśli masz ograniczony budżet, wózki z czterema kołami oferują wiele możliwości bez kompromisów w kwestii jakości. W górnej części przedziału cenowego znajdują się wózki ze wszystkimi bajerami. Znajdziesz też tańsze odpowiedniki o podobnej funkcjonalności.

Ponieważ wózki czterokołowe są uważane za oryginalny styl wózka, masz też większy wybór pod względem typu. Są wśród nich skomplikowane systemy podróżne z opcjami wielomiejscowymi oraz podstawowe, lekkie wersje składane (parasolki).

Przy tak szerokiej ofercie, niezależnie od tego, jakim budżetem dysponujesz, wielu producentów oferuje wiele modeli do wyboru. Możesz mieć większe szanse na znalezienie wózka, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania.

Składanie

Wózki czterokołowe są zwykle łatwiejsze do złożenia i zajmują mniej miejsca w bagażniku samochodu lub podczas przechowywania. Często są też lżejsze, co czyni je idealnym rozwiązaniem dla rodziców, którzy często podróżują.

Niektóre wózki czterokołowe są tak kompaktowe, że możesz je złożyć i zmieścić w plecaku.

Stabilność

Chociaż często jest to temat dyskusyjny, jeśli chodzi o stabilność, zazwyczaj cztery koła są lepsze niż trzy. Ciężar rozkłada się równomiernie, więc jest mniejsze prawdopodobieństwo, że wózek się przewróci.

Innym czynnikiem może być miejsce, w którym planujesz używać wózka. Jeśli poruszasz się po swojej okolicy – wjeżdżając i zjeżdżając z krawężników – powinieneś zawsze mieć dwa koła na ziemi.

Wady wózków z 4 kołami

Wózek 4 kołowy

Wózki z czterema kołami są doskonałe do użytku na równych powierzchniach. Jeśli trafisz na wyboisty odcinek, trudno będzie je pchać i manewrować, a Twój maluch będzie miał nieprzyjemności. Nie są zaprojektowane tak, by radzić sobie w każdym terenie i nadają się raczej do życia w mieście.

Wózki te nie są też przeznaczone do biegania. Nie oznacza to, że nie możesz ich używać do ćwiczeń – spacery to świetny sposób na utrzymanie kondycji. Ale możesz być ograniczony do utwardzonych ścieżek wokół parku.

Kolejną kwestią jest wygoda dziecka. Wózek z czterema kołami będzie szarpał Twoje dziecko na wyboistych powierzchniach. Nie mają one takiego zawieszenia i takich zalet jak ich trójkołowe odpowiedniki.

Czynniki wpływające na wybór wózka

Odkładając na bok porównanie wózków trójkołowych i czterokołowych, oto kilka istotnych aspektów, które warto rozważyć w przypadku obu typów wózków:

Styl życia: Czy uważasz się za mamę mieszkającą w mieście, w centrum handlowym, czy może żyjesz na świeżym powietrzu? Jednym z najważniejszych czynników jest to, jak dobrze wózek pasuje do Twojej codziennej rutyny i gdzie będziesz go najbardziej wykorzystywać.
Bezpieczeństwo: Chociaż producenci są zobowiązani do przestrzegania norm bezpieczeństwa, Ty także powinieneś sprawdzić, czy są one spełnione. Pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa są trudniejsze do rozpięcia przez maluchy. Sprawdź, czy hamulce trzymają się pewnie i czy na ramie nie ma potencjalnych pułapek na „małe paluszki”.
Jak łatwo jest go używać: Czy jest łatwy do złożenia, transportu i przechowywania? Czy będziesz w stanie bez trudu podnieść go do samochodu lub przenieść? Czy do kierowania będziesz potrzebował obu rąk, czy może poradzisz sobie, używając jednej?
Komfort: Siedzisko, które można całkowicie rozłożyć, może być przydatne podczas drzemki w podróży. Ponadto regulowana kierownica powinna umożliwiać dostosowanie wysokości do potrzeb użytkownika.
Pielęgnacja: Nieważne, jak bardzo się starasz, dzieci nie pozostają długo czyste – wózek też nie. Dowiedz się, czy pokrowce na siedzenia można zdejmować i prać w pralce, czy tylko czyścić punktowo. Tatusiowie mogą być również zainteresowani tym, czy wózek wymaga specjalnej, regularnej konserwacji.
Wyposażenie: Czy wózek zawiera dodatkowe elementy, których potrzebujesz? Mogą to być uchwyty na kubki, daszek przeciwsłoneczny, wyposażenie na mokrą pogodę lub wystarczająca ilość miejsca w koszyku, aby przewieźć niezbędne rzeczy, plus miejsce na torby z zakupami.
Wiek: Czy wózek może być używany od urodzenia? Sprawdź, czy wózek ma wyściełane wkładki dla noworodków lub czy dany model ma kompatybilne nosidełko dla niemowląt.

Możliwość komentowania Wózki 3 kołowe i 4 kołowe: Który powinieneś wybrać? została wyłączona